Kasım 27, 2010

Müze İstasyonlar

Müze gezer gibi metro istasyonlarını gezebileceğiniz tek yer Moskova olsa gerek. Her ne kadar Moskova metrosu Londra ya da Paris metrosu ile karşılaştırılsa da hayatınızda görebileceğiniz en güzel istasyonlar burada. Yapımı devrin komunist işçileri ve gençlik kolları tarafından yapılan metroya Moskova gezinizde mutlaka yarım gün ayırın. Bazı istasyonlar çok gösterişli bazıları ise çok zarif. Hepsinin birbirinden farklı hikayesi, süsleri, dekorasyonu var.

metro 2

metro isimleri

Moskova metrosunun yapımı 1931 yılında Josef Stalin tarafından başlatılmış. Bugün günde 9 milyon kişi taşıyor. Sabah ve iş çıkışı saatlerinde o kadar kalabalık oluyor ki kendinizi bir savaş alanında gibi hissediyorsunuz. Metro ile ilgili bir başka güzel hikayede 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyet liderleri tarafından sığınak olarak kullanılması.

İndiğim her durakta ağzım açık kaldı. Benim gibi yabancılar için en büyük sorun istasyon isimlerinin Kiril alfabesinde yazılması. O yüzden nereden bindiğinize çok dikkat edip istasyon saymakta yarar var.


metro 3 metro 4

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder